Dalj 2023 12U utorak, 1. kolovoza 2023. godine u Dalju je obilježena 32. obljetnica tragičnog masakra 20 hrvatskih policajaca Policijske postaje Dalj, Policijske uprave Osječko-baranjske, 15 pripadnika ZNG-a i 4 pripadnika Civilne zaštite.

32. godine je prošlo od 1. kolovoza 1991. godine, kada su jedinice 51. motorizirane brigade tzv. JNA uz potporu jedinica teritorijalne obrane i srbočetničkih paravojnih formacija napale šire područje Dalja i Erduta te započele prodor u Dalj.

Nošeni plemenitim ciljem obrane suvereniteta Republike Hrvatske, hrvatski policajci Policijske postaje Dalj toga su dana, s pripadnicima Zbora narodne garde i Civilne zaštite te lokalnim stanovništvom, pokušali obraniti Dalj od žestokog napada daleko brojnijeg i tehnički nadmoćnijeg neprijatelja. Iako izloženi stalnom granatiranju, držali su hrabro svoje položaje i nisu niti pomišljali na predaju srpskom agresoru.

Nakon što su odbili ultimatum za bezuvjetnu predaju neprijatelj je tenkovima i svim raspoloživim snagama krenuo prema policijskoj postaji. Istodobno je započeo snažni otpor hrvatskih policajaca, pripadnika Zbora narodne garde, Civilne zaštite i mještana Dalja. Žestoka i neravnopravna borba trajala je sve do deset sati, kada je ispaljeni tenkovski projektil, iz smjera pravoslavne crkve, pogodio policijsku postaju i potpuno je uništio. Hrvatski branitelji koji nisu poginuli od djelovanja razornog tenkovskog projektila, nemilosrdno su potom mučki i zvjerski ubijeni.

U znak sjećanja na sve poginule hrabre hrvatske branitelje, danas je u Dalju obilježena 32. obljetnica tog tragičnog događaja, na kojoj su među mnoštvom članova obitelji smrtno stradalih hrvatskih branitelja, predstavnika udruga hrvatskih branitelja proisteklih iz Domovinskog rata, dužnosnika lokalne i državne vlasti, predstavnika MUP-a RH i Ministarstva hrvatskih branitelja, nazočili i predstavnici Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije IVICA FRANJIĆ i STIPO ĆORLUKA, dok je PU brodsko-posavsku predstavljao načelnik ANTUN VALIĆ.

Dalj 2023 03

Dalj 2023 57